КРИМІНАЛІСТИЧНІ ТА ПРОЦЕДУРНІ АСПЕКТИ ПРОВЕДЕННЯ СУДОВО-ПСИХІАТРИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2522-9656/2024-16-7

Ключові слова:

судово-психіатрична експертиза, кримінальні правопорушення, психічний стан, розслідування, експертний висновок, примусові заходи медичного характеру, осудність, криміналістичні аспекти

Анотація

Судово-психіатрична експертиза є важливим елементом у процесі розслідування кримінальних правопорушень, що стосуються злочинів, повʼязаних із психічними порушеннями у підозрюваних, обвинувачених або потерпілих. Ця експертиза дає змогу оцінити психічний стан особи в момент вчинення злочину, її здатність усвідомлювати власні дії та керувати ними, а також визначити потребу в спеціалізованому лікуванні. Криміналістичні та процедурні аспекти судово-психіатричної експертизи є основними компонентами, що забезпечують об’єктивність та ефективність її проведення. Зазначено, що до криміналістичних аспектів належать методи ідентифікації психічного стану підозрюваного та способи збору доказів для встановлення звʼязку між психічними розладами і протиправною поведінкою. Професійні криміналісти та психіатри повинні враховувати комплексний підхід, який охоплює аналіз поведінки, медичної документації, свідчень очевидців та інших матеріалів справи. Правильна оцінка психічного стану може впливати на кваліфікацію злочину й визначення обсягу відповідальності. Процедурні аспекти судово-психіатричної експертизи передбачають порядок призначення та проведення експертизи, зокрема визначення складу експертної комісії, її повноважень і обсягу наданих прав. Чинним законодавством передбачено дотримання принципів об’єктивності, незалежності й неупередженості, що є основою для прийняття правових рішень за результатами експертизи. Експертний висновок є вагомим доказом, що впливає на судове рішення щодо можливості притягнення до відповідальності чи необхідності застосування примусових заходів медичного характеру. Авторами констатовано, що криміналістичні та процедурні аспекти судово-психіатричної експертизи є взаємопов’язаними і взаємозалежними складовими, що дає змогу забезпечити всебічність та надійність судового процесу під час розслідування кримінальних правопорушень.

Посилання

Кримінальний кодекс України : Закон України від 05.04.2001 № 2341-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text.

Кримінальний процесуальний кодекс України : Закон України від 13.04.2012 № 4651-VІ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text.

Досудове розслідування в кримінальних провадженнях щодо застосування примусових заходів медичного характеру : методичні рекомендації / С. С. Чернявський, А. А. Вознюк, А. А. Патик та ін. Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2016. 48 с.

Пиріг І. В. Теоретико-прикладні проблеми експертного забезпечення досудового розслідування : монографія. Дніпропетровськ : ДДУВС; Ліра ЛТД, 2015. 432 с.

Цільмак О. М. Судово-психіатрична експертиза : навч. посіб. Одеса : РВВ ОДУВС, 2014. 104 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30