МІСЦЕ ЦИФРОВИХ СЛІДІВ У КЛАСИФІКАЦІЇ ТА МОЖЛИВОСТІ ЇХ КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2522-9656/2024-15-6Ключові слова:
кримінальне провадження, розслідування, матеріальні сліди, ідеальні сліди, цифрові (електронні) сліди, слідчі (розшукові) дії, спеціальні знання, експертиза, експерт, спеціалістАнотація
У статті на основі аналізу думок науковців та правоохоронної практики розглянуто класифікацію слідів у криміналістиці. Першу групу становлять матеріальні сліди, що традиційно поділяються на сліди-предмети, сліди-речовини та сліди-відображення. Сліди у пам’яті людини становлять другу групу так званих ідеальних слідів. Наголошено, що сліди пам’яті у вигляді суб’єктивних образів можуть належати тільки їх носію – людині, вони недоступні для стороннього спостереження, їх не можна бачити або фіксувати чи вилучати за допомогою технічних засобів. Перетворити їх на джерела доказів для використання під час доказування можливо лише в процесі проведення вербальних слідчих (розшукових) дій. Зосереджено увагу на тому, що отримання доказової інформації здійснюється шляхом виявлення та дослідження матеріальних об’єктів і слідів, що несуть у собі інформацію про подію злочину, а також шляхом отримання інформації про подію злочину від людей, які були безпосередніми його учасниками, тобто від свідків, очевидців. Така інформація отримується слідчим під час допиту, пред’явлення для впізнання, слідчого експерименту, як правило, у вербальній формі. Зроблено висновок, що зі збільшенням кількості кримінальних правопорушень, які вчиняються з використанням комп’ютерних технологій, у криміналістиці з’явився третій вид слідів, який не відноситься ні до ідеальних, ані до матеріальних слідів. Виділення цифрових слідів в окрему групу обґрунтовано аналізом їхніх властивостей, якими є відсутність нерозривного зв’язку з матеріальним носієм та можливість перенесення у просторі зі створенням їхніх копій та моментальним знищенням таких слідів. Зосереджено увагу на тому, що дослідження цифрових слідів неможливо проводити без використання спеціальних знань, які застосовуються у кримінальному провадженні у формі залучення спеціалістів до проведення слідчих (розшукових) дій та проведення експертизи. Дослідження цифрових слідів починається на початковому етапі розслідування під час огляду, за результатами якого вилучаються матеріальні носії інформації, що у подальшому підлягають експертному дослідженню. Основними експертизами, що призначаються з метою дослідження цифрових (електронних) слідів, є експертиза комп’ютерної техніки та програмних продуктів та експертиза електронних комунікацій.
Посилання
Криміналістика : підручник / П. Д. Біленчук та ін. ; за ред. П. Д. Біленчука. 2-е вид., випр. і доп. Київ : Атіка, 2001. 544 с.
Кузьмічов В. С., Прокопенко Г. І. Криміналістика : навчальний посібник ; за заг. ред. В. Г. Гончаренка та Є.М. Моїсеєва. Київ : Юрінком Інтер, 2001. 366 с.
Криміналістика : підручник / В. В. Пясковський та ін. ; за заг. ред. В. В. Пясковського. 2-е вид., перероб. і доп. Харків : Право, 2020. 752 с.
Салтевський М. В. Криміналістика (у сучасному викладі) : підручник. Київ : Кондор, 2005. 588 с.
Криміналістика : підручник / К. О. Чаплинський та ін. 2-е вид., перероб. і доп. Дніпро : Ліра ЛТД, 2017. 480 с.
Пиріг І. В. Теоретико-прикладні проблеми експертного забезпечення досудового розслідування : монографія. Дніпро : Ліра ЛТД, 2015. 454 с.
Паламарчук Л. П. Розслідування злочинів у сфері використання комп’ютерних технологій : монографія. Київ, 2007. 144 с.
Комп’ютерна злочинність : навчальний посібник / П.Д. Біленчук та ін. Київ : Атика, 2002. 240 с.
Дуда Х. І. Поняття комп’ютерних слідів злочину. Науковий вісник Національного університету біоресурсів і природокористування України. 2014. Вип. 197. Ч. 1. С. 262–267.
Колеснікова І. А. Цифрові сліди: поняття та їх значення при розслідуванні кримінальних правопорушень. Юридичний науковий електронний журнал. 2023. № 10. С. 472–475.
Єфімов М. М., Павлова Н. В., Чучко С. В. Методика розслідування шахрайств, пов’язаних із купівлею-продажем товарів через мережу Інтернет: теоретичні та праксеологічні засади : монографія. Одеса : Гельветика, 2022. 200 с.
Криміналістика : підручник / К. О. Чаплинський та ін. 2-е вид., перероб. і доп. Дніпро : Ліра ЛТД, 2017. 480 с.
Протидія злочинам у сфері використання інформаційних технологій : інтегрований навчально-практичний посібник / за ред. д.ю.н., проф. М. В. Карчевського. Сєвєродонецьк : РВВ ЛДУВС ім. Е. О. Дідоренка, 2019. 187 с.
Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз : Наказ Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0705-98 (дата звернення: 20.06.2024).
Теплицький Б. Б. Актуальні питання призначення експертизи комп’ютерної техніки і програмних продуктів під час розслідування злочинів у сфері використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем, комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2021. № 3(120). С. 28–34.