АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІНТЕГРАЦІЇ ШТУЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ В СИСТЕМУ ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ОРГАНАХ, ПІДРОЗДІЛАХ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ УКРАЇНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2522-9656/2025-17-9

Ключові слова:

штучний інтелект, адміністративно-правове регулювання, система психологічного забезпечення, Національна поліція України, органи та підрозділи Національної поліції України, принципи психологічного забезпечення, функції системи психологічного забезпечення, психологічне супроводження, психологічна підготовка

Анотація

Актуальність статті зумовлена стрімким світовим зростанням ринку ШІ та його доведеним потенціалом у сфері медицини, включно з психічним здоров’ям, що підтверджується прогнозами та рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я. Незважаючи на глобальну трансформацію, що відбувається завдяки ШІ, Україна не використовує ці технології в психологічному забезпеченні Національної поліції. Це створює критичні прогалини в підтримці психологічного благополуччя поліцейських, які щоденно стикаються з високим рівнем стресу та травматичними подіями, а також призводить до використання застарілих методів діагностики, знижує ефективність психологічної допомоги, обмежує доступ до неї та унеможливлює проактивний підхід.Метою статті є обґрунтування необхідності інтеграції інноваційних технологій, зокрема ШІ, в систему психологічного забезпечення Національної поліції України. Проблематика дослідження полягає у відсутності в Україні наукових розвідок ы практичного застосування ШІ у психологічному супроводі поліцейських, що є значною прогалиною на тлі світових тенденцій. Це ускладнює раннє виявлення та моніторинг психологічних проблем (посттравматичні стресові розлади, депресії), обмежує персоналізацію підтримки та раціональне використання ресурсів. Статистика, на яку посилаються автори, свідчить про високу поширеність посттравматичних стресових розладів серед населення України, та наголошує на відсутності аналогічних даних щодо поліцейських, що унеможливлює точне визначення ключових показників їхнього психічного стану.Висновки та пропозиції акцентують увагу на критичній необхідності інтеграції ШІ у психологічне забезпечення поліції. Автори пропонують: переглянути нормативно-правову базу для включення поліцейських до цільових груп у контексті охорони психічного здоров’я; доповнити «Порядок організації системи психологічного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції України та курсантів (слухачів) закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських» (2019) принципом використання інноваційних інструментів та технологій, що передбачає систематичне й етично виважене застосування ШІ, віртуальної реальності та біометричних систем для підвищення точності діагностики, ефективності інтервенцій і персоналізації підтримки з дотриманням конфіденційності та контролю фахівців; реалізувати функції психологічного забезпечення Національної поліції за допомогою когнітивних, емоційних і соціальних типів систем ШІ.У подальших дослідженнях пропонується зосередитися на обґрунтуванні доцільності впровадження ШІ у психологічну підготовку, психопрофілактичну роботу, оптимізацію соціально-психологічного клімату та супроводження службової діяльності поліцейських.

Посилання

На що здатен штучний інтелект? Тренди 2023 року та прогнози на майбутнє. Олексій Шамуратов. 26 жовтня 2023 р. Happy Monday. URL: https://happymonday.ua/shtuchnyi-intelekt-trendy-2023.

Як штучний інтелект трансформує роботу керівника медичного закладу, лікаря та медсестри. Катерина Нікітченко. Медична справа. 8 січня 2025 р. URL: https://medplatforma.com.ua/article/17164-yak-shtuchniy-intelekt-transformue-robotu-kerivnika-medichnogo-zakladu-likarya-ta-medsestri.

Штучний інтелект може бути використаний у медицині: ВООЗ надала рекомендації. Міністерство охорони здоров’я України, опубліковано 25 січня 2024 року. URL: https://www.kmu.gov.ua/news/shtuchnyi-intelekt-mozhe-buty-vykorystanyi-u-medytsyni-vooz-nadala-rekomendatsii.

Про затвердження Порядку організації системи психологічного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції України та курсантів (слухачів) закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських : наказ МВС від 06.02.2019 № 88. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0348-19#Text.

Про затвердження Порядку організації системи психологічного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції України та курсантів (слухачів) закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських. Список пов’язаних документів [21]. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0348-19/card5#Links.

Про схвалення Концепції розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року : розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1018-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1018-2017-%D1%80#Text.

Коли соромно йти до психолога: як ШІ допомагає привести психіку до ладу. Тетяна Нечет. 3 травня 2025 р. URL: https://itc.ua/ua/articles/algorytmy-nadiyi-chy-zdatnyj-shtuchnyj-intelekt-dopomogty-ukrayinskym-vijskovym-z-ptsr/.

Сидоренко О. Ю. Психологічна адаптація до стресу працівників Національної поліції України за допомогою адаптивної копінг-поведінки. Наука і правоохорона. 2020. № 4. С. 254–261.

Остапович В. П. Правові та психологічні особливості службової діяльності поліцейських патрульної поліції Національної поліції України. Наука і правоохорона. 2020. № 2. С. 307–317.

Барко В. І. Дослідження індивідуально-психологічних особливостей поліцейських з використанням адаптованого українськомовного опитувальника 16-PF Кеттелла. Вісник Національного університету оборони України. 2023. Вип. 4. С. 22–38.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-06-02